Május 12-én megnyitotta kapuit a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programév legnagyobb kulturális fejlesztése. Az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ átadásával Veszprém egy újabb kulturális-művészeti központtal gazdagodik: otthonra találnak azok a veszprémi tánc és más mozgásformákat űző emberek és csoportok, amelyek eddig méltatlan körülmények között folyamatosan helyhiánnyal küszködve dolgoztak.
A 11,2 milliárd forintos beruházás az EKF kulturális infrastrukturális fejlesztések koncepcióját is méltón fejezi ki: egy, a város közepén csaknem két és fél évtizede üresen és romosan álló épület, a mindenki által ismert egykori Heim Pál gyermekkórház újult meg és kapott olyan új funkciókat, amelyek évtizedek múlva is hozzájárulnak a város és régió kulturális igényeinek kielégítéséhez.
Az évtizedek óta elhagyatott és megújulásra váró épület kulturális és szabadidőközpontként nyílt meg. Az ActiCity új találkozási pont lesz, amely helyet, edzési és fellépési lehetőséget biztosít a városban korábban elszórtan és szűkös helyeken működő tánc- és mozgásművészeti csoportoknak. Az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ ideájának megszületésekor a cél – a város közepén fekvő értékes épületek megmentése mellett – éppen az volt, hogy a városban tánccal, sporttal és mozgásművészetekkel foglalkozó egyesületek, csoportok méltó körülmények között lelhessenek otthonra. Az újjávarázsolt épületben a megnyitó után olyan különböző mozgásformákkal találkozhatnak az érdeklődők, mint a klasszikus balett, a jazz balett, a néptánc, a hip-hop, a modern és kortárs tánc, a falmászás, a taekwon-do, a légtorna és a légtánc, a zumba és az aerobic, vagy akár a petanque és a jóga.
Több tucat mozgásforma – a klasszikus balettől, a néptáncon át a falmászásig – kedvelői egy épületben működhetnek, gyakorolhatnak, edzhetnek majd, így az ActiCity hosszú távon is gazdaságosan és önfenntartó módon működhet. A VEB2023 EKF egyik célja éppen az, hogy az idei év fejlesztéseinek és rendezvényeinek eredményei évtizedeken át erősítsék a város és a régió kulturális életét.
Az épületben összesen 12 próbaterem, egy versenyekre alkalmas falmászópálya, egy több száz vendéget befogadni képes rendezvényterem, valamint étterem és kávézó található. A főépületben balett, valamint egyéb tánc- és mozgásformák kaptak helyet, az üvegfolyosóval kapcsolódó mellékéképületben (amely a nyolcvanas években mosodaként működött) pedig a veszprémi néptánccsoportok és falmászók tarthatják meg foglalkozásaikat.
A tervezők arra is gondoltak, hogy minden korosztály számára nyitott legyen az ActiCity, így ősztől tematikus gyermekfoglalkoztatóban vigyáznak a gyerekekre amíg a szülők táncolnak, vagy edzenek, illetve a szülők egy külön teremben közösségi munkaállomásokon tudnak kényelmesen dolgozni, amíg a gyerek balett vagy néptánc foglalkozáson vesz részt.
Az Acticity egyik oldalán ősfás park várja a vendégeket, mellette petanque pályán edzhetnek a város sikeres versenyzői. Az ActiCity környezetének rendezésével, a meglévő angol stílusú park megőrzésével a családok a belváros közelében egy nyugodt parkban tölthetik el szabadidejüket. Az épület előtt 1500 főt tud befogadni a szabadtéri rendezvénytér, így számos, nagyon különböző igényt kielégítő épület nyílt meg.
A beruházás helyszínén egy új, háromszintes parkolóház is épült, amely nem csak a mozgásközpontba érkezőket szolgálja ki, hanem az eddigi veszprémi parkolóhiányra is megoldást jelent, 154 parkolóhellyel, amelyből 6 db mozgáskorlátozott és 4 db elektromos töltőállomáshoz kapcsolódó.
Az Ybl Lajos tervei alapján, Csomay Kálmán és Horváth Sándor veszprémi építőmesterek irányításával mindössze egy év alatt elkészült épület 1905-ben gyermekmenhelyként kezdte meg működését. Az intézmény státusza 1945-ben kezdett fokozatosan megváltozni, és 1950-től már gyermekkórházként működött. A Heim Pál nevét 1955-ben felvevő kórházban egészen 1995-ig gyógyították a gyerekeket.
2018-ban, az Európa Kulturális Fővárosa 2023 cím elnyerése lehetőséget teremtett arra, hogy az akkor már évtizedek óta kihasználatlanul álló ingatlan megújítására tett erőfeszítések újabb lendületet kapjanak. Bélafi László, a veszprémi Hangvilla megálmodója, Anthony Gall építésszel közösen egy komplex, koncepcionális fejlesztési javaslatot dolgozott ki a terület hasznosítására, az épületek megmentésére.
2021. novemberében kezdődött meg a munka, amelynek eredményeként 2023. május 12-én megnyílhatott az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ. A 13,5 ezer négyzetméternyi területével és 11,2 milliárd forintnyi költségével a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program legnagyobb projektjének számít.
Az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ felpezsdíti a további fejlesztéseknek köszönhetően kialakuló „kulturális folyosó”-t, amely sétáló és rekreációs zónaként köti össze a kulturális negyed intézményeit (Pannon Egyetem, Hangvilla, Petőfi Színház, Csermák Antall Zeneiskola, Laczkó Dezső Múzeum, Eötvös Károly Megyei Könyvtár).
Az ActiCity már az első hétvégén varázslatos bábos kavalkáddal várja a látogatókat és helyt ad az Európa Kulturális Fővárosa programév olyan eseményeinek, mint a Dalvölgy – Az éneklő Magyarország ünnepe, a Hungarian Ballet Grand Prix, vagy akár a Veszprém Jazz Fesztivál, ezeken túl táncházak, konferenciák sora egészíti ki a központ mindennapi működését.